Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі — Закон про середню освіту) визначає, що педпрацівників державних і комунальних ЗЗСО, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Ця вимога у пункті 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про середню освіту. Що це означає?
До 1 липня 2020 року директор закладу освіти:
- укладає строкові трудові договори з педагогами, які отримують пенсію за віком, та погодилися продовжити роботу;
- звільняє педагогів, які отримують пенсію за віком, та відмовилися продовжити роботу.
Коли іншим педагогам згодом призначать пенсію за віком, з ними також треба буде укласти строкові трудові договори. Звісно, якщо погодяться.
Запропонуйте педагогам-пенсіонерам роботу за строковим договором
Письмово запропонуйте педагогу укласти строковий трудовий договір. Якщо з працівником, який працює безстроково, укладають строковий трудовий договір, змінюються істотні умови праці. Тому вручіть повідомлення щонайменше за два місяці до дня, коли укладете строковий договір чи звільните. Дедлайн — 30.04.2020.
Найкраще — вручити повідомлення педагогу. Бажано — при свідках. Попросіть педагога, щоб на вашому примірнику повідомлення поставив дату і підпис, коли отримав його. Якщо відмовиться — складіть акт. Також можна на адресу педагога надіслати повідомлення рекомендованим листом. Приклад повідомлення — у Додатку 1.
Як далі діяти, залежить від того, що вирішили педагоги.
Укладіть строкові договори з педагогами, які погодилися продовжити роботу
Директор укладає трудові договори строком від одного до трьох років з педагогами, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком (абз. 3 ч. 2 ст. 22 Закону № 463).
Згода педагога продовжувати працювати за строковим трудовим договором — обов’язкова. Її педагог висловлює одним зі способів:
- пише заяву;
- підписує письмовий строковий трудовий договір, що запропонував директор;
- пише, що згоден на примірнику повідомлення, яке залишилося у директора.
Приклад заяви — у Додатку 2. На підставі письмової згоди педагога або письмового строкового трудового договору видайте наказ про укладення договору наприклад, строком на один рік (див. Додаток 3). Наказ можна видати навіть у день, коли отримали згоду. Натомість дата, з якої укладаєте строковий договір, має бути не раніше, аніж сплине два місяці, як педагог отримав повідомлення.
Звільніть педагогів, які відмовилися продовжити роботу
Коли сплине двомісячний строк попередження, директор звільняє педпрацівників, які до 01.07.2020 письмово відмовилися працювати за строковим трудовим договором, або взагалі не відповіли на пропозицію. Закон про середню освіту визначив, що у такому випадку педагогів звільняють на підставі пункту 9 частини 1 статті 36 КЗпП, — «з підстав, передбачених іншими законами». Це не самостійна підстава, а відсилає до інших законів. Тому у наказі про звільнення і в трудовій книжці посилайтеся на пункт 9 частини 1 статті 36 КЗпП і на пункт 2 частини 3 розділу Х Закону «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
КЗпП не передбачає виплату вихідної допомоги у такому випадку. Директор припиняє трудовий договір із педагогом на вимогу Закону про середню освіту, а не звільняє з власної ініціативи. Тому згода профспілки на звільнення не потрібна. На підставі пункту 9 статті 36 КЗпП можна звільнити працівника, який у відпустці, або хворіє. Приклад наказу про звільнення — у Додатку 4.